Żaluzje czy rolety zewnętrzne – co wybrać?

Żaluzje czy rolety zewnętrzne – co wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet lub żaluzji zewnętrznych nie tylko w domach, lecz także mieszkaniach. W zależności od potrzeb izolują one pomieszczenie od świata zewnętrznego, dodatkowo chroniąc budynek przed włamaniem. Ze względu na swoje właściwości można zastanawiać się, który produkt sprawdzi się lepiej w naszych czterech kątach. W co lepiej zainwestować — żaluzje czy rolety?

Rolety kontra żaluzje zewnętrzne

Zaletą żaluzji, jak i rolet jest to, że można zamontować je w dowolnym momencie, nie obawiając się, że rama okienna ulegnie uszkodzeniu. Ich założenie dobrze zaplanować na etapie budowy domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć je później. Mechanizm można ukryć w ścianie budynku, więc nie będzie widoczny. Rolety zewnętrzne są nierzadko tańsze niż żaluzje. Należy jednak dodać, że te drugie pozwalają na regulowanie tego, ile światła wpada do pomieszczenia.

Rolety bez żadnych obaw mogą być wykorzystywane zimą przy różnych warunkach atmosferycznych. Sprawią również, że do wnętrza nie będzie dochodzić tyle hałasu z zewnątrz. Tego typu ochrona okna pozwoli na zaciemnienie pomieszczenia, co wpłynie pozytywnie na jakość snu. Z kolei żaluzje chronią pomieszczenie przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Zimą raczej się ich nie stosuje, aby ich nie uszkodzić. Trzeba zaznaczyć, że nie ma problemu z dopasowaniem designu rolet,  a także żaluzji do typu budownictwa.

Jaką osłonę okna wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dotyczącej tego, czy wybrać rolety, czy też żaluzje. Zarówno jedne, jak i drugie sprawdzają się doskonale o każdej porze roku. Zastanawiając się nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze, warto zapytać o zdanie specjalistów. Funkcjonalne rolety zewnętrzne i żaluzje znajdziemy m.in. w Olsztynie w firmie Rolan. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę koszty, montaż, funkcjonalność, a także wygląd rolet bądź żaluzji.