Rolety zewnętrzne podtynkowe

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Zastosowanie

Rolety zewnętrzne podtynkowe stosowane są w budynkach, w których zaprojektowano grubą warstwę termoizolacji zewnętrznej (między innymi budynki pasywne). Skrzynkę i prowadnice wykonane z aluminium montuje się na ramie stolarki okiennej. Dostęp do mechanizmu rolety zapewniony jest przez klapę rewizyjną od zewnątrz. Rolety należy wstawić przed wykonaniem elewacji budynku. Korzystnym rozwiązaniem termicznym jest osadzenie okna na kilka centymetrów w warstwie izolacyjnej, Umożliwia to docieplenie ściany pomiędzy murem a skrzynką (skrzynka zamocowana jest na prowadnicach ramy okna).

Zalety

– skrzynka roletowa  po wykonaniu termoizolacji jest niewidoczna na elewacji,

– pokrywa rewizyjna i prowadnice mogą być dostarczone w kolorach dopasowanych do koloru okien.

Budowa

Roleta podtynkowa przypomina budową roletę standardową. Ma jedynie inaczej skonstruowaną skrzynkę, która umożliwia zamontowanie na niej warstwy ocieplenia oraz wspomnianą klapę rewizyjną w formie płaskiego elementu od dołu skrzynki.

Estetyka

Podobnie jak w roletach naokiennych przy otwartej rolecie są widoczne jedynie prowadnice zamocowane na ramie okna, które kolorystycznie mogą odpowiadać ramie okna. Po zamknięciu rolety widoczna jest lewa strona profili pancerza bo skrzynka zamontowana jest odwrotnie niż w rolecie naokiennej.

Obsługa

Standardowo rolety zewnętrzne wyposażone są w wygodny w obsłudze zwijacz paska lub linki. Przy dużych powierzchniach rolet polecany jest napęd korbowy z przekładnią ułatwiającą podnoszenie pancerza rolety. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zainstalowanie napędu elektrycznego pozwalającego na stosowanie każdej opcji sterowania tj. przełączniki roletowe obsługiwane ręcznie lub automatyka czasowa czy pogodowa.