W jaki sposób wybrać odpowiedni napęd do bramy?

W jaki sposób wybrać odpowiedni napęd do bramy?

Automatycznie otwierane bramy stają się już powszechnością, zwłaszcza w dużych miastach. Niemniej, aby system otwierania bram na odległość mógł działać poprawnie, do bramy trzeba dopasować odpowiedni napęd. Wybór ten niekiedy jest bardzo trudny, zwłaszcza patrząc na ogromne zróżnicowanie napędów do bram na polskim rynku. Ten poradnik powinien każdemu ułatwić wybór napędu do swojej bramy.

Jak wybrać napęd do automatycznej bramy?

Każdy rodzaj bramy, ze względu na odmienną konstrukcję, potrzebuje nieco innej automatyki. Istnieją specjalne napędy do bram skrzydłowych, garażowych, czy też przesuwnych, dlatego wybierając napęd do bramy, koniecznie trzeba uwzględnić jej rodzaj. Nie można też zapomnieć o wadze bramy. W końcu każdy napęd ma inny udźwig maksymalny, który koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem. Zbyt słaba automatyka może nie tylko zepsuć się przy pierwszym użyciu, ale nawet uszkodzić bramę, do której zostanie zamontowana.

Jakie cechy powinien posiadać dobry napęd do bramy?

Istnieje też wiele dodatkowych funkcji, których warto szukać w napędzie do bramy. Producenci automatyki do bram cały czas ulepszają swoje produkty, tak aby wyróżniały się one na tle konkurencji. W rezultacie nowoczesne napędy do bram mają takie funkcje jak:

  • zabezpieczenia antywłamaniowe,

  • wykrywanie obiektów uniemożliwiających zamknięcie bramy,

  • czujniki ruchu,

  • mechanizm awaryjnego otwierania zatrzaśniętej bramy.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na usługi serwisowe oferowane przez sprzedawcę. W końcu nawet najlepsza automatyka do bram wymaga regularnej konserwacji i napraw. W takich miejscowościach jak Wrocław lub Olsztyn serwis bram garażowych i wjazdowych codziennie dostaje jakieś zlecenia, co najlepiej pokazuje, jak ważne są takie usługi.

Jakiej firmy napęd do bramy wybrać?

Poza parametrami automatyki warto też spojrzeć na jej producenta. Najlepiej jest wybierać produkty renomowanych firm, które posiadają atesty i certyfikaty potwierdzające jakość ich produktów. Nie bez znaczenia jest też okres gwarancji, który dana firma przypisuje swoim produktom.