Czym charakteryzują się pergole i kiedy się je stosuje?

Czym charakteryzują się pergole i kiedy się je stosuje?

Taras jest miejscem wypoczynku — to tu można usiąść z kubkiem aromatycznej kawy i cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Na tarasie miło również rozmawia się z najbliższymi. Jednak często chcemy uchronić to miejsce przed deszczem i słońcem. Aby to zrobić, nie trzeba montować specjalnego zadaszenia, a zdecydować się na pergolę ogrodową. Dlaczego?

Czym jest pergola?

Pergolę zalicza się do elementów małej architektury. Jest zbudowana z dwóch rzędów słupów, dzięki którym stoi stabilnie oraz zadaszenia. Powinno być ono wykonane z odpornej na deszcz, mocnej tkaniny. Cała konstrukcja musi również wytrzymać podmuchy wiatru. Tego typu pergole w Olsztynie wykonuje firma „Rolan”. Zaletą tej małej architektury jest fakt, że do jej postawienia nie są potrzebne żadne zezwolenia. Ponadto jej montaż nie trwa długo.

Dopełnienie ogrodu

Ze względu na to, że pergola ma zadaszenie, bardzo często stawia się je na tarasie. Wygląda ona estetycznie i nie przytłacza swoją budową, więc dobrze współgra z każdym typem budownictwa. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy odrobinę cienia w ogrodzie, co jest przydatne w słoneczne dni latem. Pergola ochroni też meble tarasowe przed zmoknięciem i wilgocią. Może mieć ona płaskie zadaszenie lub zaokrąglone. Dobrze prezentują się też modele w kształcie łuku. Wymiary konstrukcji dopasujemy do indywidualnych potrzeb.

Pergole ogrodowe można postawić również w ogrodzie, gdzie będą ciekawym dodatkiem. Za jej sprawą wydzielimy w ogrodzie miejsce na wypoczynek. Tego typu konstrukcje dobrze wyglądają ozdobione kwiatami, tworząc miejsce o wyjątkowym klimacie. Pergole są doskonałym wyborem dla osób, chcących w oryginalny sposób zaaranżować taras i stworzyć miejsce, które stanie się w ogrodzie strefą relaksu.