Jak często serwisować bramy garażowe?

Jak często serwisować bramy garażowe?

Osoby, które decydują się na budowę domu, zwykle zwracają uwagę na to, aby w projekcie konstrukcji znalazło się miejsce na garaż. Dzięki temu nie trzeba przeznaczać dodatkowego miejsca na posesji na montaż wolnostojącego garażu. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych, co sprawia, że element może doskonale pasować do stolarki okiennej czy drzwiowej. Aby cieszyć się estetyczną i funkcjonalną bramą garażową, trzeba ją regularnie serwisować. Na czym polegają takie prace i jak często je przeprowadzać?

Jaka jest optymalna częstotliwość serwisowania bram garażowych? 

Funkcjonalny i bezpieczny garaż to bardzo ważny element dla każdego kierowcy, który lubi dbać o swoje auto. Należy jednak pamiętać, że brama garażowa to element, który jest narażony na intensywną eksploatację. Właśnie dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać. Jednym z ważniejszych elementów jej konstrukcji jest napęd, który umożliwia bezobsługowe otwieranie drzwi. Jeśli chodzi o częstotliwość serwisu, to usługę powinno się zlecać co najmniej raz do roku.

Najlepiej zadbać o tę kwestię wraz z nadejściem wiosny, ponieważ konstrukcja w okresie zimowym jest narażona na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, które mogą doprowadzić do powstawania uszkodzeń. W razie potrzeby można również zdecydować się na przeprowadzenie serwisu przed rozpoczęciem zimy, co również zminimalizuje ryzyko wystąpienia awarii.

Jak zadbać o kondycję bramy garażowej? 

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia bramy garażowej, trzeba o nią odpowiednio dbać. Mowa tutaj przede wszystkim o konserwacji, którą należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku oraz w przypadkach, w których jej stan nie jest zadowalający. Do oczyszczenia trudno dostępnych miejsca, na przykład między uszczelkami może przydać się sprężone powietrze.

Płaszcz bramy natomiast wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką i spłukać łagodnym strumieniem wody. Na koniec warto jeszcze zakonserwować uszczelki za pomocą silikonu, a także użyć suchego smaru, aby zabezpieczyć trzpienie zawiasów i rolek. Dzięki takim czynnościom brama garażowa będzie działała długo i bezawaryjnie.