Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne podtynkowe?

Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne podtynkowe?

Budowa i wykańczanie domu wiąże się z koniecznością wyboru wielu rozwiązań. Po zamontowaniu stolarki okiennej wiele osób zastanawia się nad inwestycją w rolety zewnętrzne. Dzięki nim można nie tylko osłonić wnętrza przed nadmierną ilością światła czy zapewnić prywatność domownikom, ale również dodatkowo zaizolować budynek akustycznie, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku domów znajdujących się w sąsiedztwie ruchliwych ulic. W sklepach jednak dostępne są różne rodzaje takich rolet. W dzisiejszym wpisie skupimy się na roletach podtynkowych. Czym się wyróżniają i kiedy warto je wybrać?

Jak wyglądają i jak działają rolety podtynkowe? 

Osoby, które zdecydowały się na montaż okien PCV czy aluminiowych, zwykle zastanawiają się, jaki rodzaj rolet będzie do nich pasował. Właśnie dlatego dobrze zwrócić uwagę na ich budowę i estetykę. Jeśli chodzi o omawiane rolety podtynkowe, to ich budowa przypomina tę standardową, z tą różnicą, że mają inaczej skonstruowaną skrzynkę, w której można zamontować warstwę ocieplenia i klapę rewizyjną. Taka instalacja jest też estetyczna. Jeśli roleta jest otwarta, to widoczne są wyłącznie prowadnice zamontowane na ramie okna.

Co ważne, można dobrać ich kolor w taki sposób, aby z nim współgrały. Gdy roleta jest zamknięta, to widoczna jest tylko lewa strona profili pancerza. Niezwykle istotną kwestią, dla osób, które wybierają takie instalacje, jest kwestia obsługi. Rolety podtynkowe są wyposażone w wygodny w obsłudze zwijacz paska albo linki, dlatego ich użytkowanie nie sprawia kłopotu.

Kiedy warto zdecydować się na rolety podtynkowe? 

Rosnąca popularność rolet podtynkowych wynika przede wszystkim z ich zalet. Mowa tutaj głównie o estetyce, czyli niewidocznej skrzynce roletowej oraz możliwości dostosowania kolorów prowadnic. Warto wziąć je pod uwagę zwłaszcza w przypadku budynków, które mają grubą warstwę termoizolacji zewnętrznej. Mogą to być na przykład budynki pasywne. Należy jednak pamiętać, że rolety trzeba wstawić przed wykonaniem elewacji budynku. Montując je, w razie potrzeby można docieplić ściany między murem a skrzynką.